Si zihet Kosi
Si zihet Kosi

Si zihet Kosi

Kuzhint.com

– Keshilla praktike per zenien e Kosit. Kosi eshte nje produkt me veti te larta ushqyese.

Eshte i shendetshem dhe keshillohet te perdoret ne menyre sa me te gjere na tryezat tona. Perberesit: qumesht fare kosi Pergatitja e Kosit Qumeshti valohet dhe lihet te ftohet deri sa te duroj gishti.

Hidhet ne ene, shtohet fara e perzier me pak qumesht (1 luge gjelle kos per 1 liter qumesht) dhe mbulohet ne vend te ngrohte per 2-3 ore. Ne stinen e veres ena mund te futet ne qese plastmasi dhe te lihet pa u mbuluar.

Kosi behet i tharte kur qumshti zihet i nxehte dhe hidhet shume fare kosi. ps. ne kohet e lashta, faren e kosit zakonisht e gjenim tek komshinjte


Fjalet kyqe : keshilla  zihet  kosi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Musak me salc beshamel
Kompekaj
Gullashe filet me kerpudha