Biskota me badem
Biskota me badem

Biskota me badem

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

1 kg miell ose edhe me shume, 3 Luge gjelle gjalp qe perdorim zakonisht, 3 Luge gjelle sheqer, 1/4 Luge qaji pecive, 1 Luge gjelle marmelade maline ose vishnje, 1 Luge gjelle vaj, 1 Luge gjelle qumesht

Pregaditja e recetës :

Per dekor hedhim pajame dhe sheqer pluhur.

Nxehim furren ne 190 Grad.

Rrahim me mikser gjalpin dhe sheqerin pastaj ia shtojme vezen, peciven, qumeshtin dhe miellin.

Nga brumi bejme toptha sa nje madhesi arre dhe ne mese bejme nje vrim duke e shtypur me gisht.

I vendosim te gjitha ne tepsi te mbuluar me leter i hedhim siper bajame te prera flegra dhe i pjekim ne furre ne tem 160 gr per 20 min.

Pasi te pjeken i largojme nga zjarri dhe vrimat i mbushim me marmelad te vishnjes sikurse ne foto ose edhe me ndonje tjeter.

I sperkasim me sheqer pluhur dhe shperbehen menjeher me qaj ose kafe.


Fjalet kyqe : embelsira  biskota  badem  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Gabimet e zakonshme gjatë përgatitjes së mishit
Biskota me fiq të thata
Pilaf  i shpejtë me fide