Bakllave  me qokollade
Bakllave me qokollade

Bakllave me qokollade

Kuzhint.com

Bakllave me qokollade hera e parë që bëj, është shumë e shijshme, Perbersit Per petet qe do ti gatuani vet nevoiten; 5 vez 1 maj luge sheqer 1maj luge kryp nje gote qaji vaj 1 gote e gjyse kos mill sipas nevoje si dhe nisheste dhe griz grurt te perzira bashk nevoiten perti tahllu petat Pete për bakllava 300 gram arra 300 gram çokollatë integruar 1pako gjalpë Sherbeti: 700 gram sheqer 500 ml ujë Per dekorim: 300 gram çokollatë e errët 150 gram gjalpë ose margarinë Përgatitja: Merrni pet e pregaditura ose te gateshme dhe i renditni njera mbi tjetrenku ne mes tyre qitni arra dhe qokollad te shkrir.

Kete proces e përsëriteni deri deri te perfhndojn te gjitha pete e gatuara. Bakllava e preni në copa të vogla 3-4 cm ose sipas deshires mund ta gatueni edhe ne form rrollade,

Shkrihni gjalpin dhe e hidhni mbi bakllava ngadal.

Piqeni në temperatur180 gradë deri sa te merr ngjyren qe e preferoni ju.

Bakllava e pjekuur duhet që të ftohtohet plotësisht.

Kur te jet ftohur bakllava derdhesherbetin e zier qe duhet te jet i nxeht, dhe e mbuloni dei sa te ftohet mire.

Ne fund e merrni dhe e shkrini çokollatën me gjalpë ne nje en me avull jo ne flak dhe e mbulloni ter bakllaven me kete kremqokollad në të cilën ju më parë e keni ftohur.


Fjalet kyqe : embelsira  bakllave  qokollade  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle me puding
Dëshironi që të keni dhëmbë të bardhë dhe të bukur
Tavë e Prizrenit – Tavë me bamje