Bakllave (receta dhe gatimi e ilustruar me foto ) nga Lorina Idrizi
Bakllave (receta dhe gatimi e ilustruar me foto ) nga Lorina Idrizi

Bakllave (receta dhe gatimi e ilustruar me foto ) nga Lorina Idrizi

Kuzhint.com

Bakllave e pergaditur nga Lorina Idrizi

Perbersit dhe pergaditja; e Baklaves

---1 bakin(pecive)

---1 luge e mesme me uthulle

---1 got e gjysem kos

--1 got e gjys vaj

---mielle i shtojm sipas nevojes per ta formuar nje brume te ngjeshur

---Nga brumi i ndajm ne 50 cope(kuleqe) dhe i tollojm (si ne foto) ku ne qdo pes cop e sterrpik me gjalp te shkrier

----Peten e bashkuara i presim me nje gote ne 25 cop i pret si ne foto

---Pataj ne qdo cope i qesimm arra dhe kokos mbrena copave dhe pastaj. i palosim si ne foto

Pasi ti palosim I renditim ne tepsi te lyer dhe siper i lyejm me gjalpe dhe pjekim per 1:30 minuta ne 150 grade

Sherbeti ;1kg e gjysem sheqer dhe 750 gr uj i vendosim qe te ziet dhe mbasi te ziet sherbeti ia shtojm edhe 1 gote qajit uje te ftoftPasi te pjeket bakllava ia qesim siper sherbetin qe te dyjat duhet te te jen te nxeta .


Fjalet kyqe : embelsira  bakllave  receta  gatimi  ilustruar  foto  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Embelsir me qokollad dhe manaferra
Biskota gatuar nga Egzontina Ismaili
Sheqer pare nga Kaltrina Berisha