Pogaçe me djathë  nga Kaltrina Berisha
Pogaçe me djathë nga Kaltrina Berisha

Pogaçe me djathë nga Kaltrina Berisha

Kuzhint.com

Perbersit;

  • 2ve
  • 1 got qumshte
  • 1 peciv
  • 2 luge te mesme me sheqer
  • 125gr margarin
  • 1luge mesme me kryp
  • 1filgjan vaj
  • djathe dhe
  • mille sipas nevojes

Gatimi;

Me perbersit e me siperm e gatuajm brumin per pogaçe dhe nga brumi i fituar formojm kuleq ne madhesi sipas deshires ose si ne foto i mbushim mbrenda me djathe dhe i renditim ne tepsi duke i lyer me gjalpe pastaj me te verdhe te vezes i lyejm pogaqet siper dhe fara susami pastaj I pjekim ne furre te parangrohur ne 200 grade derisa te marrin ngjyren e deshiruar


Fjalet kyqe : brumera  pogaqe  djathe  kaltrina  berisha  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Shafrani
Ushqimet më të mira për meshkujt
Krelan me duqa