Ëmbelsirë për fëmijë
Ëmbelsirë për fëmijë

Ëmbelsirë për fëmijë

Kuzhint.com

Përbërësit:

Peta te gateshme me kakao,

300 gr qokollad kuzhine,

Përbërësit për kremin:

600 ml qumësht,

6 lugë miellë,

250 gr sheqer pluhur,

2 kese vanil sheqer,

250 gr margarin,

Përgatitja:

Nga 600 ml qumësht ndajmë një gotë të vogël dhe e përziejmë me miellin ndërsa pjesën tjetër të qumështin e qesim që të vlojë.

I shtojmë miellin e përzier me qumësht dhe e ziejmë si puding.

E lejmë të ftohet pastaj e përziejmë me margarinën e rrahur me mikser dhe me sheqer pluhur.

Me këtë masë i lyejmë petatne mes si dhe me qokollad te zezete shkrir ne avll, i shtypim pak me dorë që të ngjiten më mirë dhe i lejmë në vend të freskët deri sa të zbuten petat.

Permbi zbukurojme me qokollad.

Per renditjen e tortes shikone foton.


Fjalet kyqe : embelsira  kinder  torte  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Patate me mishë pule dhe perime
Ëmbelsirë me shllagë dhe mak
Supë kremë me presh dhe patate