Ëmbelsirë me sprite
Ëmbelsirë me sprite

Ëmbelsirë me sprite

Kuzhint.com

Perberesit:

4 kokrra vezë,

2 Gota sheqer,

Nje pako sheqer vanille,

Nje gote Sprite,

Nje gote vaj,

4 Gota miellë,

Nje pako peciv (bakin, pluhur per fryrjen e embelsirave),

Qumsht per kafe me 10 % yndyre?

Marmelad nga dredhezat,

Sheqer pluhur.

Pergaditja:

Spari nxehim furren ne 200 Grad.

Pastaj hedhim ne nje ene te thelle vezet, sheqerin dhe sheqer vanillen.

Rrahim masen me mikser pastaj ia shtojme vajin dhe Sprite duke e rrahur masen vazhdimisht.

Krejt ne fund ia shtojme miellin e perzier me peciven.

Perzim masen mire deri te bashkohen mire perberesit pastaj e derdhim ne tepsi katrore te mbuluar me leter per pjekje.

Te pjeket ne furre 15-20 minuta.

Kur torta te kete marrur siper ngjyre ari e largojme nga furra dhe e sperkasim me qumeshtin.

Pastaj e lyejme nje centimeter e gjysem me marmeladen nga dredhezat dhe e lem qe te ftohet mire.

Krejt ne fund e sperkasim me sheqer pluhur.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  sprite  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaqe e shpejt me susam dhe kos
Kek me banane te karamelizuar
Torte me çokollade nga tegatuajm