Biskota të sheqerosura
Biskota të sheqerosura

Biskota të sheqerosura

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

130 gr gjalpë, 130 g sheqer, 1 vezë , 250 g miellë , 1 luge maja (peciv), 4 lugë me sheqer

Pregaditja e recetës :

Në një en të madha rrahim derisa te behet krem gjalpin me sheqer pastaj ia shtojm vezën dhe vazhdojm që ta peziejm.

Qesim mbi këtë përzierje miellin, majanë pluhur dhe prap e perziejm mirë derisa te bashkohen te gjithe perbersit.

Formojm toptha nga brumi i fituar dhe pastaj i rrotullojm në nje pjat ku kemi qitur sheqer dhe i vendosm në një tavë i shtypini lehtë me një pirun (ose me gishta) dhe i pjekim në furrë të nxeht ne 190 gradë për 15-20 minuta duke kontrolluar mirë pjekjen.

Ftojini në një rrjetë pastiçeri dhe sherbeni biskotat me qaj apo kafe.


Fjalet kyqe : brumera  biskota  sheqerosura  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Speca me laker turshi
Petulla te shpejta me sheqer
Kosi dhe dobitë shëndetësore të konsumimit të tij