Ëmbelsirë me dy përbërs
Ëmbelsirë me dy përbërs

Ëmbelsirë me dy përbërs

Kuzhint.com

Perberesit:

400 gr Marcipan,

Pergaditja:

Marcipani duhet te jete i bute ne temperatur dhome.

Marcipanin e presim ne pjese shume te vogla dhe e bluajme me mikser pastaj ia shtojme 2 vezet nje nga nje duke e perzier rregullisht.

Marrim nje tepsi 24 cm e lyejm me baj dhe e hedhim brumin aty.

Te pjeket ne temperatur 160 Grad.

Mbas 15 minutave te pjekjes te pritet pastaj e lem prap per 30-40 minuta tjera te pjeket.

Shpojeni torten per ta vertetuar a eshte pjekur dhe mundemi edhe ta dekoroni duke e mbeshtjelle tere siperfaqen e tortes me qokollad te shkrir ne avulle sipas deshires qe keni.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  perbers  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Si ta zhdukim njollën nga një veshje
A E DINI SE CILI ËSHTË “SEKRETI” QË FSHIHET PAS RIGONIT?
Tatli dy ngyrshe me forma nga Ami Anik