Torte magjike
Torte magjike

Torte magjike

Kuzhint.com

PËRBËRËSIT

 • filxhan (155g) salcë karamel
 • filxhan plus 2 luge (60g) të gjitha miell qëllim
 • ⅓ filxhan (46g) pluhur kakao
 • 2 lugë kanellë
 • lugë sode buke
 • lugë kripë
 • 4 çokollatëte copëtuar
 • 6 luge (85g) gjalpë pakripur
 • filxhan dhallëtose kos
 • filxhan (105g) sheqer
 • 2 vezë
 • 1 lugë vanilje ekstrakt

Per torte;

 • 2 kanaçe ( ose 828 ml) sheqer qumështi i kondensuar
 • 2 gota qumësht ne temperatura dhome
 • 170g krem djathi, temperatura dhomës
 • 6 vezë të mëdha, temperatura dhomës
 • 4 te verdha vezë të mëdha, temperatura dhomës
 • 1 lugë vanilje ekstrakt

Furrë ngroh paraprakisht në 180 gradë.

Marrim tepsn per kek si ne foto per gatim.

Hidhim salcën karamel ne mënyrë të barabartë mbi pjesën e poshtme të tepsiste lyer me gjalpe.

Në një tas të mesme të kombinuar miell, kakao, kanellë, sode buke, kripë dhe përzierje; vendosur mënjanë.

Në një tas mikrovalë të sigurt, çokollatë dhe gjalpë e vendosim ne mikrovalë në 30 sekonda intervale deri sa çokollata është shkrirë dhe është e qetë.. ku ne te shtojm dhallë, sheqer, vezë dhe vanilje me çokollatë të shkrirë dhe e perziejm derisa te bashkohen mire.

Hidhim përzierjen me çokollatë në mënyrë të barabartë mbi karamel.

Për të bërë masen per tortë shtoni të gjithë përbërësit e tortë dhe e rrahim me mikser deri sa të fryet masa. . Hidhim masen e tortës mbi çokollatë në tigan.

Vendiosim tortën në pjekje në furrë me nje tepsi me ujë të mjaftueshëm të nxehtë në pjekje për të arritur në gjysmë të taves deri ne gjyseme.

Kujdesshëm kështu që ju nuk e djeg karamelin dhe veten.

Piqem tortë për rreth 1 orë e 30 minuta, minmal rreth 1 orë e 40 minuta, ose deri sa ju të futur një kruese dhëmbësh në tortë dhe ajo vjen nga të pastër.

Me kujdes të kthehet tortë mbi një pjatë që kur ta presim dhe ta shërbejnë tortën te ket qëndrim ne form të mrekurruesheme.

Per ecurin e gatimit shikone foton.

Ju beft mire!!

Perkthimin e ka bere;>>http://tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : embelsira  torte  magjike  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kube me bollgur
Mufins me miellë misri nga tegatuajm
LLazanje italiane