Tatli e shpejt dhe e leht nga ;Lendita Saqipi
Tatli e shpejt dhe e leht nga ;Lendita Saqipi

Tatli e shpejt dhe e leht nga ;Lendita Saqipi

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

2 vez, 2 gota të çajit sheqer , 2 gota të çajit vaj , Gjys pecive , 1 maje te luges te çajjit sode , 1 gotë të ujit me lajthija i bluara dhe 50 gr lejthi te plota per dekorim siper

Pregaditja e recetës :

Ne nje en i qesim perbersit e me siper perveq miellit dhe i perziejm bashk, pastaj ne kete mas qesim millin deri sa brumi te bohet i gatshem per tatli qe do ti formojn ne kuleq te vegjel qe duhet ti beni gogla te vogla. i vendosim ne tepsi te lyer me gjalp duke ia ven ne mes nga nje lejthi dhe pastaj i pjekim ne furre te nxeht ne ne temperatur 180 C për 30 minuta.

Sherbeti : Marrim nje en tjeter dhe ne te i qesim ;3 gota e gjysem te ujit sheqer, 4 gota ujë dhe 1 vanill, i lem te zien pasi te merr val uji per 10 minuta ne shporet pastaj pasi te pjeken tatliat shërbetin ia çet të ftohtë.

Ju bëftë mir.


Fjalet kyqe : embelsira  tatli  shpejt  leht  lendita  saqipi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Omletë me këpurdha dhe spinaq
Kekë me Mango
Kifle me susam