Supë krem karote
Supë krem karote

Supë krem karote

Kuzhint.com

Përbërësit për 6 persona:

800 g karota,

1 litër ujë,

100 ml qumësht,

kripë e pipër sipas dëshirës.

Përgatitja:

Në fillim pastroni karotat, specin.

I grijmë më pas sa më hollë.

Qepa qërohet dhe grihet gjithashtu imët.

Në një tenxhere hidhni vaj, më pas kaurdisini në të qepën e grirë, shtoni perimet, kaurdisini për 2 deri 3 minuta, shtojini ujin dhe lëreni të ziejë për 15 deri 20 minuta.

Pasi të jenë zierë hiqini nga zjarri, shtypini perimet njësoj sikur të ishit duke bërë pure.

Pasi të jetë formuar një masë homogjene, shtojini qumështin dhe sa të marrë valë supa, hiqeni nga zjarri.


Fjalet kyqe : supa  supe  krem  karote  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaçe nga  Freskita Basha
Pas domateve vjollce, vijnë mjedrat e portokalle
Biskota me cokolad kokrra