Si te gatuajm  ;   Hasude
Si te gatuajm ; Hasude

Si te gatuajm ; Hasude

Kuzhint.com

Perbersit:

  • 3 lt qumesht
  • 750gr niseshte misri
  • 500 gr+500 gr sheqer
  • 1 gote uji me vaj
  • 1 veze
  • Nese doni shtoni dhe arra, bajame te pjekura.

Pregaditja;

Ne nje tenxhere te madhe ( po patet tenxhere me fundin e trashe me mire ) hidhe 2 lt qumesht, vajin dhe 500gr sheqer dhe e lejme te ziejne nderkohe sa te marre vale qumeshti pergatisim niseshten.

Ne nje tase hedhim niseshten dhe 500gr sheqer dhe 1lt qumesht i trazojm deri sa te shkrije niseshteja,, dhe kur qumeshti ka filluar te valoj hidhet masa me niseshten pak e nga pak dhe duke e trazuar me luge druri qe mos te behet me kokrra.

Kur masa dendesohet ulim nxehtesin e vatres dhe e trazojm masen per 20 min.

Marrim tepsin e lyejme me pak vaje dhe shtojme masen e pegatitur, e sheshojme me dore duke njomur duart me pak uje dhe e fusim ne furre e pjekim ne temp 280 �c.

Mbas 10 minuta nxirret tepsia dhe e lyejme te gjith hasuden me veze te rrahur e fusim perseri ne furre dhe lejme te piqet akoma per 20 minuta.

Ju befte mire.


Fjalet kyqe : embelsira  gatuajm  hasude  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Lëkurën e djegur shpëlajeni me ujë të ngroht
Ëmbëlsir me shije dredhëze
 Kofshe pule te marinuara me jogurt