Pogaçe krokante me Parmigiano
Pogaçe krokante me Parmigiano

Pogaçe krokante me Parmigiano

Kuzhint.com

Për 4 copë (4-5 persona): 300g miell 0 150g djathë Parmigiano të grirë ose djathë tjetër që keni 240ml ujë rigon 2 lugë vaj ulliri lugë kafeje kripë 1 bustinë maja birre të thatë

Na duhen gjithashtu: afërsisht 1 grusht arra të qëruara dhe vaj ulliri për t’i lyer sipër

Përgatitja e brumit: në robot ose me dorë Në një tas përziejmë miellin me majanë,

Parmigiano-n, shtojmë rigonin, ujin, vajin e ullirit dhe kripën.

I përziejmë me dorë për 3-4 minuta.

Të njëjtën procedurë do të ndjekim edhe në hedhjen e përbërësve nëse do të përdorim robotin për përgatitjen e brumit.

E lëmë brumin të pushojë për 2 orë në një tas të mbuluar me letër plastike për kuzhinë larg rrymave të ajrit.

Pas kësaj kohe, brumin e ndajmë në 4 pjesë. Çdo pjesë e hapim të hollë me petës, në formë të zgjatur.

I vendosim te tava e furrës e mbuluar më parë me letër furre (i ndajmë në 2 tava pasi janë të gjata).

I lyejmë sipër me vaj ulliri dhe shpërndajmë thërrime arrash të cilat i shtypim pak me gisht te brumi.

Ndezim furrën me 180 dhe kur të kemi temperaturën e duhur, pjekim fokaçet për 15-20 minuta.

Mund t’i shërbejmë: Në çdo fokaçe vëmë pak gjethe rukole, domate qershiza të ndara në mes, proshutë krudo, feta qepe të njomë dhe së fundi


Fjalet kyqe : brumera  pokaqe  krokante  parmigiano  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me krem vanilje
Kek  me kakao
Lakra mbrojtëse ndaj rrezatimit