Marshmollov
Marshmollov

Marshmollov

Kuzhint.com

Perbersit:

6 luge gjelles sheqer.

1 luge gjeles kakao.

1 gote ujit qumesht.

1 gote te ujit vaj.

2 gota miell.

1 cokolad 150 gr.

Pergaditja;

Ne filim ndajm te verdhat e vezes dhe te bardhat vec e vec dhe rrafim te verdhat me 4 luge sheqer dhe gradualisht shtojme peciven dhe vanilen perziejm masen dhe shtojme qumeshtin edhe vajin e perziejm dhe shtojme kakaon dhe mielin kete mase e perziejm mire dhe e hedhim ne nje teps katrore. e fusim ne furre.

Menjeher marrim i rrafim te bardhat e vezve me sheqer deri sa te behen shkume qe nuk leviz dhe pasi te jete pjeke torta per 15 min e nxerrim nga furra dhe te bardhat e vezes ia shtojme siper dhe e fusim prap ne furre per 10 ose 5 min varsish si ju nxehn furra ne 160 grad.

E largojme dhe e eme te ftohet dhe nderkoh shkrime cokoladen me pak vaj dhe pasi te ftohet torta ia hedhim siper.

E presim dhe sherbehet pas 2 ore.


Fjalet kyqe : embelsira  mashmollov  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me mandarina dhe schmand
Torte E Shpejte
 Llokuma (petulla) nga Alba Sh Rrahmani