TORTE TIRAMISU nga tegatuajm
TORTE TIRAMISU nga tegatuajm

TORTE TIRAMISU nga tegatuajm

Kuzhint.com

Perbersit;

  • 500 gr djathe marcipan
  • 1 filgjan rum
  • 1 l kafe kapuqno te marume vetem lengu
  • 1 kg keksa tiramisu
  • 150 gr sheqer
  • 2 luge extrakt vanilje
  • 2 pako krem vanilje
  • 200 ml qumesht te ftoht

Pregaditja;

Marrim rumin dhe e shtojm ne enen qe eshte pregadit kafja dhe e perziejm mire pastaj ne nje ene tjeter qesim djathe maskapone, 2 luge ekxtrakt vanilje ia shtojm sheqerin dhe perziejm masen mire me nje luge te madhe, ku ia shtoni masen qe e kem pregadit nga 2 pako krem vanilje.

Pastaj marrim keksat dhe duke i zbutur ne lengun e kafes i renditim ne fund te tepsis nga pjesa e rrafshet. ku per siper hedhim nje pjes te kremit e rrafshojm mire dhe hedhim pluhur kakao mbi krem dhe keshtu vazhdoni edhe me pjesen e mbetur te perberseve ;shih per me shume foton qe te orientoheni.

Duhet te ftohet se paku 3 ore e me pase te servohet.

JU BEFTE MIRE


Fjalet kyqe : embelsira  torte  tiramisu  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me limon nga Lulja La
Rrole dy ngjyrshe
  Torte me  kokos nga Lulja La