Makarona me proshute,ajvare dhe salce ajke (Panna)
Makarona me proshute,ajvare dhe salce ajke (Panna)

Makarona me proshute,ajvare dhe salce ajke (Panna)

Kuzhint.com

Perberesit:

 • 120 gr Proshut e prere ne katrore
 • 1 Qepe
 • 2 Thelpi hudher
 • 2 Speca te kuqe
 • 400 gr Ajvar i perzier djeges dhe jo djeges
 • 250 ml Ajk (Panna)
 • 120 ml Uje ose qumesht
 • 200 gr Bizele te ngrira
 • Krip
 • 500 gr Makarona

Pergaditja:

Proshuten e fergojme ne nje tigan te madhe dhe te thell.

Ia shtojme qepen pastaj edhe specat dhe hudhren e shtypur dhe i lem disa minuta te fegohen.

Pastaj ia shtojme ajvarin si dhe ujin dhe ajken.

E lem masen mbi zjarre per tu zier pastaj ia shtojme edhe bizelet per tu zier.

I hedhim krip.

Makaronat i pergadisim sipas udhezimeve qe shenojne ne pako pastaj i kullojme dhe i bashkojme me salcen e pergaditur me ajvar.

Dhe ne fund e servojme ne pjate duke i hedhur siper majdanoz.

Kesaj gjelle i shkon edhe nje sallate.

Burimi: www. chefkoch. de

Perkthimin e ka bere<< http://www. tegatuajm. com/<<


Fjalet kyqe : gjellera  makarona  proshute  ajvare  salce  ajke  panna  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbelsirë lazanje me çokolladë
Kujdes nga frutat e thata te prishura, mund te shkaktojne alergji
Kepurdha te mbushura