SHTOGU-BIMA E CILA ESHTE SHUME E DASHUR TEK NE
SHTOGU-BIMA E CILA ESHTE SHUME E DASHUR TEK NE

SHTOGU-BIMA E CILA ESHTE SHUME E DASHUR TEK NE

Kuzhint.com

Shtogu eshte bime e cila permban nje thesar te madh vitaminash, po ashtu jane te sherueshme te gjitha pjeset e bimes.

Shtogu eshte i pasur me hekur, kallaj, natrium, fllavoite, tanin, sheqer, acide, vitaminC...

Lulet e shtogut jane te bardha dhe e kane aromen e kendshme, kurse fruti eshte koker, kur ato jane te gjelberta jane shume te ithta dhe kane nje arome te keqe, kurse kur pjeken marin ngjyren e zez dhe prej ketyre marohen kompota dhe reqela per pastrimin e gjakut.

FRUTI i shtogut eshte shume i pasur me vitamina B, ma shume se gjdo bime tjeter.

Shtohu lulon nga maji deri ne qershor.

Keto viset tona jane zbardhur nga lulet e shtogut.

Lulet teren ne hije me shume kujdes sepse nuk duhet ta ndrojn ngjyren per ate arsye eshte mire me bere vargjet me pej dhe ashtu ti terni.

Perdoret per :

pastrimin e gjakut, pemesimin e oreksit per brohnitiz, rubeolla, pastrimin e mushkrive nga sekreti, pastrimin e veshkve, per qetsimin e kollit, per permisimin e qumshtit te nenat e reja tegro dhe shume semundjeve te tjera.

Keto jane disa recepta ku ju mund ta beni kete ilaq edhe vet per keto semnundje: Per bronhitis,

Per rubeolen,

Dhe per reumatizmin.

Nje luge lule shtogut e pervloni ne 200 ml uje e lini 3 min e kulloni, dhe pijeni 3 here ne dite pas buke.

Per pastrimin e gjakut:

7-8 fleta shtogu e pervloni ne 500 ml uje, zihet 8 min, hiqet nga zjari dhe kur ftohet kullojeni dhe ja hudhni nje luge mjalte.

Per pastrimin e gjakut jane te mira edhe kokrat e pjekura te bimes te ziera si kompot.

Per kollitje:

30 g lule shtogut,

20 g lule mallages,

20 g flete kopre.

Miren tri luge nga kjo perzierje pervlohet me 400 ml uje, mbulojeni dhe e leni 2 ore, pastaj kullojeni dhe pijeni cdo dy ore nga nje luge.

Lengu nga shtogu per freskim:

4 kg sheqer,

5 L ujë,

5 qese limontos,

Lenge nga dy limona.

Uje dhe sheqes zihet 10 min kur ftohet hidhen lulet e shtogut, lengu nga limoni dhe limontosi e lini 48 ore duke e perzier nga dy here kur kalojne 48 ore kullojeni mire dhe mbusheni ne shishe te qelqit.

Sirupin te cilin e keni fituar kur deshironi ta perdorni atehere perzieni ne uje.


Fjalet kyqe : keshilla  shtogu  bima  cila  eshte  shume  dashur  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tortë sfungjer
Torte e shpejt me molla
Barnat natyrore për dhimbjen e fytit