Kërpudha në tavë
Kërpudha në tavë

Kërpudha në tavë

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

Kërpudha 2 kg, Vaj 3 filxhanë kafeje, Qepë 4 kokrra mesatare, Miell 1 lugë gjelle, Salcë 1 lugë gjelle, Kopër ose majdanoz, Kripë e piper i zi

Pregaditja e recetës :

Kërpudhat e pastruara përvëlohen në ujë të valuar me kripë.

Pastaj kullohen, priten dhe lihen në një anë.

Qepa skuqet me yndyrë.

Hidhet mielli, salca, shtohen kërpudhat, të cilat përzihen së bashku.

Shtohet ujë, kopër apo majdanoz dhe kripa e nevojshme.

Vendosen në tavë dhe piqen në furrë.


Fjalet kyqe : gjellera  kerpudha  tave  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Laprak me laker te bardhë nga Brunilda Nuhu
Toptha te bute me mishe pule
Hiqni puçërrat dhe rrudhat nga fytyra me këtë kremë