Gurabi me nisheste
Gurabi me nisheste

Gurabi me nisheste

Kuzhint.com

Perbersit: 1 pako margarinë 1 filxhan vaj 1 filxhan sheqer pluhur 1 filxhan niseshte 1 vezë Leviren e gjysmë limoni Miell deri sa masa te hargjohet 1 pluhur pjekje, 1 vanilje 1 lugë gjelle gjalpë a pluhur sheqer për më vonë PËRGATITJA: Prejme margarinen ne copa te vogla dhe en te hedhim nishesten, sheqer pluhurin vajin dhe vezen dhe i rahim me mixer deri sa masa te bashkohet te behet si shkum.

Ne anen tjeter marrim miellin dhe fillojme e punojme me dore duke ia grir gjysme livore te limonit ia shtojme edhe 1 luge gjalp te shkrire pasi brumi te jete gati i gatuajm burabit dhe i rendisim ne nje tepsi dhe i fusim ne 170 grad deri sa te marrin nje ngjyre te arte. eshte mire qe brumin e gatuar ta leme te pushoje ne frigorifer per 30 min.

Ne fund i dekorojme me sheqer pluhur. Ju befte mire...


Fjalet kyqe : brumera  gurabi  nisheste  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ëmbelsirë e shijshme me bajame
Salat me kuskus dhe salce jogurti
Pogaqe