Grure i zier (hashure) nga Familja Badalli
Grure i zier (hashure) nga Familja Badalli

Grure i zier (hashure) nga Familja Badalli

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

grure sipas deshire, uje derisa te zieht ishtojm, sheqer per shije, qumeshte pasi te jet zier

Pregaditja e recetës :

Shume e thjesht ;

Ne fillim e pastroni grurin si orizin qe e pastrojm duke shikuar mos ka ndonje guri apo diq tjeter pastaj e lani miree mire dhe tani e qitni ne nje tengjere pak ma te thelle e mbushni me uje dhe e vendosni mbi shporet qe te zihet derisa te jen zbutur tersishte kokezat e grurit.

Mbasi te jet zier dhe trashur lengu i grurit ateher e sherbejm ne pjata te nxeht ose edhe te ftohur me pak qumesht te ftohte dhe sheqer sipas shijes apo edhe ashtu siq eshte i zier vetem me sheqer pa qumesht ka shije shume te mire.

Nese e gatuani ateher ju befte mire!


Fjalet kyqe : embelsira  grure  zier  familja  badalli  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Llokuma shumë të shijshme
Ëmbëlsira angleze
Kekë me krem çokolade