Embelsire me arra
Embelsire me arra

Embelsire me arra

Kuzhint.com

Perberesit 6 te bardhe te vese 130 gr arra te bluara 100 gr sheqer 1 qese sheqer vanile qese pecive ose bakin 4 luge miell Filli 6 te verdha te vese 150 gr sheqer 400 ml qumësht 2 luge nisheste 1 qese puding vanile 200 gr margarin qokollad per dekorim Pregaditja; Marrim 6 te bardhat e vese tunden me sheqer derisa te fitohet nje shkume e forte.

Mielli i përzihet me pecive, sheqer vanilje dhe arrat e bluara qiten ne shkumen e bere nga te bardhat e vese dhe tundet ngadale me tel kuzhine qe masa mos te bie.

Atehere kjo mase qitet ne tepsi katrore 30×35 dhe piqet ne temp. 180 grade derisa te skuqet. Pergaditja e fillit; Ne nderkohe zihet kremi prej 6 te verdhave te vese te përziher me sheqer dhe perziet derisa te zbardhet ngjyra.

Mirret 2 luge nisheste dhe nje qese puding vanile përzihen bashke me qumësht te ftohet qiten dhe fillon te ziej duke e përzier vazhdimisht me telin per përzierje qe te mos krijohen kokrra derisa te trashet masa dhe ne fund i qitet margarine dhe përzihet akoma derisa te shkrihet dhe largohet nga zjarri (zjarri te ulet qe te mos ngjitet ne ene).

Masa e pjekur me te bardha te vese ndahet ne tri shtresa dhe renditen nje shtrese me arra dhe nje shtrese me fillheri sa te perfundoj e tere masa e pregaditutper kete torte.

Ne fund zbukurohet me qokollad te shkrir. Ju befte mire! Burimi: www. chefkoch. de Perkthimin e ka bere faqja ne facebook Te gatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  embelsire  arra  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pica role
Rucola salate dhe pasta alla arrabbiata me mishë pule
Bëjeni vet atë “juice” portokalli