Eklera me reqel vishnje
Eklera me reqel vishnje

Eklera me reqel vishnje

Kuzhint.com

Perbersit : 10 lugë vaj, 10 lugë miell, pak krip dhe pak sheqer, 4 vezë

Mbushja: 3, 5 gota qumësht, 13 lugë sheqer, 2 lugë miell, 3 te verdha te vezëve, 50 gr sheqer pluhur, 1 qese sheqer vanilje, 200 ml reqel vishne

Përgatitje : 10 lugë vaj dhe 13 lugë ujë me pak krip dhe pak sheqer i vlojm me 10 lugë miell.

Gjatë gatimiti perziejm herë pas here.

Hiqim nga të zjarri dhe pasi te jet ftohur pak shtojm 4 vezë, një nga një, derisa masa te bëhet e fortë.

Marrim brumin me një lugë ose me shiring kuzhine dhe i qesin ne tepsi me leter per pjekje duke ia dhene format.

Vendosim në furrë qe te piqet për rreth 20 minuta.

Krofnet e pjekura i lënë qe të ftohthen, pastaj i prejm ata per gjysem të gjithë dhe bejm mbushjen.

Pasi ti mbushim spërkatim me sheqer pluhur të përzier me sheqer vanilje.

3, 5 gota e qumështit i vlojm mbi zjarre me 10 lugë sheqeri.

Marrim 3 te verdha te vezëve me 3 lugë sheqer, shtojm 2 lugë miell, 1 qese sheqer vanilje, përziejnë atë mirë dhe derdh në qumështin valë.

Kur masa trashet, e leme qe te ftohet dhe me shiring bejm mbushjen e heklerave si ne foto.


Fjalet kyqe : embelsira  heklera  reqel  vishnje  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Njohuri  mbi vajin e ricinusit dhe vetit e tij te mira!
Biskota te shkrifta me  karrota
Ju kërcet zemra dhe ju përplaset për gjoks? Ilaçi 800-vjeç ju largon dh