Dobia e çajit të dardhës
Dobia e çajit të dardhës

Dobia e çajit të dardhës

Kuzhint.com

Dardha konsiderohej në Evropë si simbol i shëndetit.

Prej saj romakët prodhonin një lloj vere e cila përdorej si antidot kundër kërpudhave helmuese.

Në konsumimin e dardhave duhet pasur kujdes që të jenë të pjekura mirë, sepse në të kundërt,

në vend që ta ndihmojnë sistemin tretës, e pengojnë funksionimin e tij normal.

Lëngu që fitohet nga zierja e lëvores së degëve të dardhës ndikon pozitivisht në uljen e temperaturës.

Për përgatitjen e çajit me lëvoret e degës së dardhës nevojiten 15-20 gramë lëvore të thara, ose 60-70 gramë lëvore të njoma.

Këto hidhen në 250 ml ujë dhe lihen të ziejnë për gjysmë ore. Çaji duhet të pihet njëherësh dhe të jetë i vakët.

Nuk duhet të përdorni sheqer por mjalti lejohet.


Fjalet kyqe : keshilla  dobia  qajit  dardhes  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me arra
Pije magjike qe menjanon celulitin
Qofte me perime