Dietë orizi: 7 kilogramë më pak për vetëm 3 javë
Dietë orizi: 7 kilogramë më pak për vetëm 3 javë

Dietë orizi: 7 kilogramë më pak për vetëm 3 javë

Kuzhint.com

Përveç se do të vëreni se si do humbni kilogramët, ky regjim i të ushqyerit mund të rregullojë edhe shtypjen e gjakut si

dhe zvogëlimin e nivelit të sheqerit në gjak…

Krijuesi i kësaj diete është Dr Walter Kempner, ndërsa është krijuar në vitin 1939.

Qëllimi i kësaj diete në atë kohë ishte ulja e tensionit të gjakut, kontrollin e sheqerit në gjak, përmirësimin e shëndetit

tek pacientët që vuajnë nga veshkët.

Që kur u pa se kjo dietë kishte efekt në zvogëlimin e peshës, filloi të përdoret për humbje peshe.

Këtu është një variant i një fëmije i cili për tre javë ka hequr 7 deri në 10 paund.

Plani i të ushqyerit

Mëngjesi është gjithnjë i njejtë: një filxhan oriz i gatuar në ujë, pa kripë ose sheqer.

Për shkak të shijes mund të shtrydhni pak lëng limoni dhe të shtoni pak vaj ulliri.

Për desert hani një pemë! Dreka për 7 ditët e para: një filxhan oriz, një filxhan groshë apo bizele,

një copë bukë integrale.

Përdorni më tepër erëza dhe më pak kripë.

Deserti: pemë.

Darka për 7 ditët e para: çdo ditë nga një filxhan oriz dhe 150 g mish pa yndyrë.

Mishijn pos e kriposni, shtrydhini pak lëng limoni.

Mund të hani një copë buke integrale.

Drekë për 7 ditët e dyta: një filxhan oriz, një copë buke integrale.

Darka për 7 ditët e dyta: një filxhan oriz, një copë buke integrale.

Java e tretë: ushqehuni sipas planit të javës së parë vetëm se i shtoni një rostiçeri qumështi

mes drekës dhe darkës.

Para se të aplikoni dietën konsultohuni me mjekun tuaj.


Fjalet kyqe : keshilla  diete  orizi  kilograme  vetem  jave  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me molle dhe marcipan
Pulë e pjekur në prushe
Livanda më efikase sesa ilaçet për trajtim të ankthit