Ajrokrem të shtëpisë
Ajrokrem të shtëpisë

Ajrokrem të shtëpisë

Kuzhint.com

Përbërsit: 150 ml.

Ujë, 300 gr. sheqer, 2 vanillë sheqer, 200 gr. gjalpë, 200 gr. qumshtë pluhur, 100 gr. qokolladë për torta. Përgatitja: Në tenxhere qesim ujin, sheqerin dhe vanillë sheqerin dhe e gatuajm ne temperaturën mesatare deri sa të shkrihet mirë sheqeri duhet të valojë.

Kur të valojë e hekim nga zjarri dhe e leme që të ftohet. Kur masa të jetë ftohur mirë shtojm qumështin pluhur dhe gjalpin, këtë e përziejm mirë e mirë.

Dhe e ndajm në dy pjesë : njërën pjesë e lem të bardhe dhe pjesës tjetër ja shtojmë qokollatën e shkrirë në banjomari. Sipas dëshirës mundeni ta leni ose të gjithën të bardhë ose të zezë. Masa është e gatshme dhe e qesim në kavanoz.


Fjalet kyqe : embelsira  ajrokrem  shtepise  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Patatet te skuqura dhe steak i pjekur
Tiramisu me pandispanje
Bukë me karamel