Cheeskate me kivi
Cheeskate me kivi

Cheeskate me kivi

Kuzhint.com

Perberesit: 50 gr Gjalp 150 gr Keksa 25 gr Lajthia 1 Prise krip Lengu dhe levora e nje limoni 2 Sheqer vanille 500-525 gr Krem Philadelphia ose Ricotta 200 ml Ajke 200 gr Sheqer 3 Veze 2 Luge gjelle miell Perberesit per salcen: 500 gr kivi 3 Luge gjelle sheqer copa te vogla te kivit lengun e 1 limoni Zhelatin per mpiksje ................................................... Pergaditja: Marrim nje tepsi me madhesi 20-22 cm e mbulojme me leter per pjekje dhe me gjalp ia lyejme rrethin dhe ia vendosim nje shirit nga letra per pjekje. Furren e nxehim ne 150 Grad. Bluajme imet keksat dhe lajthiat.

Shkrim gjalpin e hedhim te keksat dhe e perzim mire masen deri sa te bashkohen perberesit mire pastaj e hedhim ne tepsi e shtypim me duar qe ta mbulojme tere pjesen e poshtme te tepsise si dhe rrethin e tepsise 2-3 cm. Per mbushjen hedhim kremin Philandelphia dhe ajken ne nje ene te thelle. Ia shtojme sheqerin, lengun dhe levoren e grryer te limonit, sheqer vanillen dhe me tel kuzhine e rrahim masen deri sa te bashkohen perberesit ne fund ia shtojme edhe miellin dhe vezet.

E rrahim edhe 1 minute pastaj e derdhim ne tepsi.

E rrafshojme mire siperfaqen e kremit pastaj e vendosim ne furre te pjeket per 50-60 minuta pastaj e largojme nga furra dhe e lem qe te ftohet.

Me se miri eshte te pergaditet embelsira ne mbremje pastaj te nesermen te konsumohet. Pastrojme kivit (ndajme 2 copa per dekor) i coptojm dhe i bashkojm me sheqerin dhe lengun e limonit i bejme pureduke i shtypur me blender pastaj marrim zhelatinen e zbutur dhe e perziejm me kete mas.

Ndersa pjesen tjeterte ndar e presim ne copa te vogla sin ne foto dhe e perzim me puren me kivi pastaj ia qesim siper tortes e rrafshojm mire dhe e vendosim per nje ore te qendroj ne frigorifer.


Fjalet kyqe : embelsira  cheeskate  kivi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Tetë përfitime që i sjellin shëndetit të fëmijëve
Hani për ta mposhtur diabetin
Embelsir skoceze e pergaditur nga tegatuajm