Buke me proshut
Buke me proshut

Buke me proshut

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

4 filxhana e gjysme miell, Pluhur per pjekje, 90 gr gjalpe, Nje luge e gjysme kripe (Luge qaji), ¾ e filxhanit me ajke, ¾ e filxhanit me qumesht, 2/3 e filxhanit me proshute te prere imet, Nje filxhan me ullinje pa thelb, Nje filxhan me parmesan, Krip, Piper

Pregaditja e recetës :

Ngroheni furren ne 180 shkalle.

Perziejeni miellin per pjekje dhe kripen, si dhe siteni dy here.

Ia shtoni gjalpin e ftohet te prere ne feta.

Ne nje ene te veqant I perzieni ajken, qumeshtin dhe lengun e limonit.

Miellit ia shtoni proshuten e prere dhe ullinjet dhe parmezanin e grire.

Shtojme perzirjen me qumesht dhe te gjitha se bashku I gatuani ne nje siperfaqe me miell, formojeni brumin ne forme harkore dhe vendoseni ne nje tepsi te sperkatur me miell.

Pjesen e eperme te brumit e lyeni me qumesht dhe me pas I hedhni krip dhe piper.

Me thike disa here e preni brumin ne pjesen e siperme.

Piqeni rreth 40 minuta dhe lini te ftohet.


Fjalet kyqe : brumera  buke  proshute  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Embelsir me sherbet
Lambada torte
Mishe lope i skuqur me perime nga tegatuajm