Brownies me kungullë
Brownies me kungullë

Brownies me kungullë

Kuzhint.com

Përbërësit:

280 gr tul kungulli,

170 gr çokollatë me përmbajtje të lartë kakao,

250 gr miell,

280 gr sheqer,

120 gr gjalpë,

60 ml vaj luledielli,

4 vezë,

1 lugë e vogël pluhur pjekës,

1 lugë e vogël kanellë,

aromë vanilje,

arrë moskatë,

një maje lugë kripë.

Përgatitja:

Parangrohim furrën në 180C.

Shkrijmë në banjomari çokollatën me gjalpin duke i vendosur këta dy përbërës në një tas që i reziston nxehtësisë sipër një tenxhere me ujë të vluar.

I përziejmë herë pas here derisa të na jetë formuar një krem çokollate.

Rrahim për afro 5 minuta me ndihmën e një rrahësi elektrik vezët me sheqerin dhe aromën e vaniljes derisa të na jetë formuar një përbërje e fryrë dhe me ngjyrë të hapur.

Përziejmë në një tas miellin e situr me pluhurin pjekës, arrën moskatë dhe kripën dhe ja shtojmë masës me vezë duke e përzierë mirë derisa të formohet një brumë homogjen.

Brumin e ndajmë në dy tasa të veçantë.

Në njërin hedhim çokollatën e shkrirë me gjalpin ndërsa në tjetrin hedhim vajin e lulediellit, kungullin e reduktuar në pure dhe kanellën.

Veshim me letër furre një tepsi drejtkëndëshe me anët jo shumë të larta dhe shtrojmë të dy masat duke i alternuar.

E pjekim browniën për afër 45 minuta.

E lëmë të ftohët plotësisht për disa orë e më pas e presim në copa për ta servirur.

Ruajta: I vendosim browniet njëra mbi tjetrën duke vendosur pak letër furre midis tyre.

I fusim në një enë të mbyllur hermetikisht dhe i ruajmë në frigorifer për maksimumi 3 ditë.

Në ngrirje mund të ruhën deri në 6 muaj duke i mbeshtjellë një nga një me letër furre.

Shpërndaje


Fjalet kyqe : embelsira  brownies  kungull  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Dieta me ujë, efikase për të rënë në peshë
Embelsir me kakao
Sallate mesdhetare me makarona