Kuzhint.com

O njerez duani vajzat mos i perbuzni se me te vertet jane krijesa me e bute dhe me e durueshme ne bote pa to bota nuk do te egzistonte.

Te dua zemra ime.

Histori e bukur dhe shume prekse e derguar nga nje fanse.

Mos e injori lexoje edhe ti dhe shperndaje me miqet e tu.

Si linda per te pesten here vajze.

Sa shume kohe, vite e shekuj kane kaluar dhe ky populli yne kurr nuk arriti te vedihsohet.

Akoma cdo dite e me shume vuajm si pasoje e te parve, vajza cdo here e neneqmuar, e torturuar dhe e malltretuar.

Historia ime daton ne vitin 1978.

Isha e re kur edhe u martova me nje fshat te varfer dhe te larget nga qyteti.

Isha vajze jetime dhe agjallaret me martuan pa deshiren time.

U be se si u be une u martova dhe deshi Zoti me gezoi menjeher me nje engjull te bukur vajzen time te pare qe ma ndryshoi tere jeten.

Vitet iknin shpejt dhe familja e burrit donin femij shume qe ti mbushej konaku.

Mirepo une kisha lindje te veshtira dhe nuk guxoja te lindja cdo vit.

Kohe e pas kohe une bera katar lindje per 6 vite martes dhe qe te gjitha vajza.

Shtepia po kallej pse nuk po beja nje djal dhe se po i shuhej dera. Çmendesha e tera, cdo dite qaja nga tmerri, burri me torturonte thua se ishte faji im pse nuk po ia beja nje djal.

Cdo kush qe vinte musafir flisnin llafe nga me te zeza: pse more burre nuk po merr gru tjeter me ba shume djem; kjo grue ta paska fik deren; tu paska mshel dera e tu paska fik fisi fjale nga me te flliqurat.

Dhe keshtu mbeta prap shtatzane, tmerri me kishte kapluar, burri me kishte mbledhur fjalet qe nese behe vajz prap do te na mbys qe te dyjave.

Ate kohe nuk shkonim per te shikuar gjinin.

Erdhi dita per te lindur dhe pasi qe kishin kaluar vite tash ishte edhe mjeku i qyteti ku edhe bera lundjen e pest.

Me dhimbje dhe frike te madhe po bertisja une e mhera per ta sjellur ne jete femijen tim, ai po priste te dera, ku ja fati edhe femija i peste vajze.

Uaaaa fillova te qaj si e qmendur dhe mjeku po me pyt se cfar nuk eshte ne rregull, dhe ia shtjellova tere ngjarjen.

Ateher mjeku doli te burri: me pasurim po priste ai per lajmin e djalit dhe mjeku ia kishte komentuar: Urime shok gruaja jote ka lindur nje djal por fatkeqesisht ai eshte me te meta dhe ne gjendje tmerrsisht te keqe, ateher ai ishte shokuar donte ta vriste veten.

Dhe pas nje ore mjeku i tregoi se ishte menyra me e duhur per ta larguar manin e djemve se juve Zoti ju ka falur edhe nje vajz si drita.

Gezimi i ti ishte i pa pershkruar sa qe edhe beri dasem per voglushen.

Jeta vazhdoi une linda tre djem pas pronceshave te mia por sot te tre jan te martuar dhe.

Ne pleqet jetojm vetem me dashurine e vajzave qe nuk i ndrrojme as me pasurin e tere botes.

Vajza eshte dukati i shtepis ruani dhe duani ato.

Kurr mos u deshpro pse Zoti te fal vajza ato jane bereqeti i shtepis.

Me respekt A.

T. vajza e 4 e gruas qe perjetoi kete ngjarje.


Fjalet kyqe : keshilla  vajza  shumeeeeeee  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

 Embelsir me qokolad
Krelan(proja) me miell misri dhe djathe nga tegatuajm
Kuleq me mak per mengjes