Xhenxhefili si perbers dhe vetit  e tij
Xhenxhefili si perbers dhe vetit e tij

Xhenxhefili si perbers dhe vetit e tij

Kuzhint.com

Për mijëra vite me radhë, arabët, indianët, si dhe aziatikët kanë shpallur xhenxhelin si mjet ushqyes dhe shërues.

Kjo bimë tropikale që është e familjes së njëjtë të bimëve shafran indian dhe cardamom, ka qenë efikase në largimin e turbullimit në organizëm dhe vjelljes që shkaktohen nga sëmundjet e zakonshme apo ato të detit.

Xhenxhefili është shumë i mirë për gatojca, çaj dhe pjekurina, por gjithashtu forcon sistemin imunitar.

Shumë mirë njihet për minimizim të thartirës në stomak apo djegësirës, vjeljet e nxitura nga lëvizjet në makina (autobus), migrena dhe për parandalimin e kancerit në vezore dhe zorre të trashe.

Në vend të kafeneve në mëngjes pi një gote çaj jeshil me ca xhenxhefil si zëvendësim.

Më poshtë keni një recetë nga libri “500 ilaçet e provuara dhe shkenca prapa tyre, ” në të cilën xhenxhefili dhe minta – një shërues i përgjithshëm i barkut – bashkëveprojnë së bashku për të luftuar turbullimin e organizmit.

Zingy Minty Nausea Fighter (Shërbehet për dy persona)

Në një tenxhere, vendosni dy tasa më ujë për ti zier.

Shtoni 2 lugë të çajit me mendra të thara(ose një lugë supe), dhe 1 lugë çaji me xhenxhefil të integruar.

Lëshojeni të vlojë tenxheren si dhe mbulojeni ate, dhe lëreni të vlojë për 15 minuta.

Shpërndaj barishtet mbi tenxheren e vluar.

Pastaj i hidhni një lugë çaji mjaltë.

Pastaj përzieni të tërën.


Fjalet kyqe : llojet  perbersve  xhenxhefili  perbers  vetei  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle suedeze me kanell
Llokuma gatuar nga Shpresë Bajrami Velići
Kifle me kos