Torte të vogla me çokolladë
Torte të vogla me çokolladë

Torte të vogla me çokolladë

Kuzhint.com

Përbërësit për petën:

5 vezë, 100 gr sheqer,

200 gr lajthi të pjekura dhe te bluara,

1 sheqer vanile,

25 g kakao,

35 gr miellë,

1 pluhur për pjekurina.

Përbërësit për glazurën:

100 gr çokolatë e zezë50 gr çokolatë me qumësht25 gr margarinPer dekorim;100 ml ajkë oplla50 gr rrush per zbukurim

Përgatitja:

Rrahim vezët me sheqer dhe sheqer vanilen.

Në një enë tjetër përziejmë miellin, kakaon, pluhurin për pjekurina si dhe lajthitë e

pjekura më parë dhe te bluhura imet.

Kur të trashen vezët i shtojmë perzierjen me mielle me lajthi ngadal duke e përzier me lugë.

Masën e qesim në tepsi të shtruar me letër për pjekje.

Pjekim në temperaturë 185*C rreth 25 minuta.

E lejmë ashtu të ftohet në tepsi.

Deri sa të ftohet mirë, përgatisim fillin.

Përgatitja ;

Shkrijmë në avull çokolatën, margarinën dhe ajkën.

Me këtë e lyejmë tortën përmbi.

Pastaj e prejmë ne forma si ne foto duke e dekoru me kremin nga ajkë oplla dhe me kokeza terrushit te terur.

Ju befte mire!


Fjalet kyqe : embelsira  torte  qokolade  lajthi  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota 2 ngjyrershe
Gjoks (fileto) pule  me  pilaf
Këndella të mira me kumbulla