Torte me sherbetë  nga Lulja La
Torte me sherbetë nga Lulja La

Torte me sherbetë nga Lulja La

Kuzhint.com

Perbersit;

  • 6 veze,
  • 3 peciva,
  • 3 gota sheqer,
  • 3 gota qumesht,
  • 3 gota vaj,
  • 3 sheqer vanile dhe
  • miell pak me shume se per torte te zakonshme per shkak qe mos me lujt brumi kureta qesim siper njera tjetres.

Pergaditja:

Te tri brumet e petave pergaditen ndaras ne tri ene te barabarta dhe pastaj ne njeren en e pergaditim peten e bardhe me ;dy te bardhat e vezeve, 1 peciv, 1 gote sheqer, 1 gote qumeshte, 1 sheqer vanil, 1 gote vaj dhe miell derisa te trashet masa, peten me ngjyre te gjelbert e pergaditim me dy veze te plota , 1 peciv, 1 gote sheqer, 1 gote qumeshte, 1 sheqer vanil, 1 gote vaj dhe miell derisa te trashet masa, dhe aty ia shtojm edhe ngjyren dhe i perziejm se bashku, dhe pjesen e kafte e pergaditim me dy vez , 1 peciv, 1 gote sheqer, 1 gote qumeshte, 1 sheqer vanil, 1 gote vaj dhe miell derisa te trashet masa, dhe tri luge kakao.

Pasi ti kemi pergadite te tre brumet marrim nje tepsi qe duhet te jet katrore e ngusht 10 me 25 mm jo e madhe dhe ngadal i renditim siper njera tjetres brumet si dhe ne mes te qdo pete i vendosim krem karmel ne mes te pergaditur vetem me sheqer te djekur ne rende vende vende e qet jo ne te gjitha anet dhe e pjekim ne temperatur 190 grad.

Pasi te pjeket e lem qe te ftohet pake dhe pastaj siper ia qesim sherbetin qe duhet ta pergaditim me 2 gota uje, 1 sheqer dhe 1 luge mjalte.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  sherbete  lulja  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Bukë me hudhër dhe djath
Byrek (mantia)  me djathë
Perpeq me gjizë