Torte me qokollad dhe zhelatin
Torte me qokollad dhe zhelatin

Torte me qokollad dhe zhelatin

Kuzhint.com

Perberesit per brumin: *200 gr Cokolate *150 gr Gjalp *150 gr Sheqer *4 Veze, te ndara *50 gr Miell *Gjysem pako peciv Perberesit per kremin: *3 Fleta xhelatine *250 gr Qumesht *1 Pako sheqer vanille *80 gr Sheqer *250 ml Ajke Pergaditja: Per brumin shkrim cokolaten dhe gjalpin me 100 gr sheqer.

Ia shtojme te verdhat e vezeve dhe miellin duke e perzier masen me mikser.

Te bardhat e vezeve i rrahim me mikser dhe ne fund ia shtojme sheqerin e mbetur.

E hedhim te masa me cokolaten e perzim mire dhe e derdhim ne tepsi (20x25 cm) te mbuluar me leter per pjekje dhe e vendosim ne furre te pjeket ne temperatur 140 Grad per 30 minuta. Per kremin vlojme 100 ml qumesht me sheqer vanillen.

Xhelatinen e tretim ne pak qumesht te vluar pastaj e bashkojme me qumeshtin tjeter te mbetur.

E largojme nga zjarri dhe e vendosim ne frigorifer per tu ftohur.

Ajken e rrahim me sheqerin dhe ne fund e perzim me qumeshtin qe e kemi vendosur ne frigorifer.

Kremin e derdhim mbi torten e ftohur e mbulojme tere siperfaqen mire te tortes dhe e vendosim ne frigorifer per 2 ore te ftohet.

Siper mund ti hedhni edhe copa cokolate te bardhe per dekor. Burimi: http://annas-hexenkessel. blogspot. de/ Perkthimin e ka bere faqja ne facebook http://www. tegatuajm. com/


Fjalet kyqe : embelsira  torte  qokollad  zhelatin  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte milingone
Biskota me kokos
Speca të kuqë me hudhër turshi