Torte me lulelaker
Torte me lulelaker

Torte me lulelaker

Kuzhint.com

PER BRUMIN:100 gr Keksa20 gr Bajame te bluara50 gr Gjalp i shkrir

PER KREMIN:400 gr Lulelaker100 gr Cokolate e shkrire2 Luge gjelle kakaoGjysme luge qaji kanell1-2 Pika rum3 Luge gjelle sheqer pluhur

PER LYERJEN E TORTES:2-3 Luge marmelad qershie

PERGADITJA:Per brumin e tortes keksa bluajme shume imet dhe perzim me gjalpin dhe bajamet e bluara.

Marrim nje tepsi te vogel dhe kete mase e qesim ne te dhe e shtypim deri te behet nje pete e rrafshet.

E vendosim menjehere ne frigorifer. Lulelakren e presim ne copa dhe e zim me pak uje deri sa te zbutet.

Pastaj e kullojme me kullojse dhe e bejme pure.

Puren nga lulelakra e perzim me cokolaten e shkrire dhe perberesit e tjere te mbetur per kremin.

Kremin e pergaditur e shtrim mbi peten e vendosur ne tepsi dhe e vendosim tepsin prap ne frigorifer per disa ore.

Dhe ne fund nxehim marmeladen dhe e lyejme torten siper.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  lulelaker  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pogaçe  me form te lules  nga Alba.
Ëmbelsire me krem mascarpone dhe karamel
Përse gratë i kanë këmbët gjithmonë të ftohta?