Torte me karota
Torte me karota

Torte me karota

Kuzhint.com

Torte me karota

Perbersit;

- 6 veze,

- 6 luge sheqer,

- 200 gram sheqer pluhur,

- 6 luge miellë,

- 250 gram margarine,

- 1 kanelle,

- 1 filxhan vaj,

- 2 luge kakao,

-3 karota.

Kremi per lyerje :

- 1/2 liter qumesht,

- 2 puding vanile,

- 6 luge sheqer, i zieni dhe i lini te ftohen.

Përgatitja:

Perberjet per peten e brumit i perzieni dhe i pjekni ne tepsi te rrumbullaket dhe i lini qe te ftohen.

Me pas ato lyhen me dy decilitra uje te vluar dhe gjashte luge sheqe, ne menyre qe te jene te buta dhe te lengeta.

Kur kremi te ftohet, e tundni mire me mikser dhe i shtoni margarinen e shtypur mire, vezet e rrahura dhe 200 grame sheqer pluhur, si dhe dy banane te shtypura.

Me kete mase te fituar i lyeni petet, ku ne mes me cokollate, ndersa siper me kremin e fituar nga bananet, vezet dhe margarina, si dhe me shtresen e pudinkut te vanilles.

Me pas i hidhni edhe arra te shtypura dhe kokos, poashtu mund t'i shtoni edhe fruta te ndryshme sipas deshires.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  karot  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

11 hapa te thjeshte per te ulur kolesterolin e larte!
Kroasan (kifle) nga tegatuajm
Embelsir me arra dhe kokos