Torte me griz,arra dhe molla
Torte me griz,arra dhe molla

Torte me griz,arra dhe molla

Kuzhint.com

Përbërsit:

1 gotë e ujit me griz,

1 gotë e ujit me sheqer,

1 gotë e ujit me miellë,

1 pluhur fryres për ëmbelsira,

1 sheqer vanilje,

1 gotë qumësht, 1vezë,

Gjysem gote me vaj,

Gjysem gote arra të bluara,

2 molla të qëruara dhe të grryera në rende

Për dekor:

çokolladë kuzhine

Përgatitja:

Në fillim marrim një en pak më të thell dhe aty i qesim përbërsit e terur i perziejm mirë me tel kuzhine pastaj i qesim edhe të gjithë përbërsit e lengshem dhe me mikser elektrik i perziejm per 3 minuta të gjithë derisa të bashkohet mirë masa.

Masen e fituar e qesim ne një tepsi te shtruar me leter kuzhine dhe e vendosim në furrë te parangrohur ne 200 grad që të pjeket për 25-30 minuta.

Pasi të pjeket torta sipër ia hedhim çokolladën që e kemi shkrir mbi sob me 5 lugë qumësht dhe 4 lugë vaj ku te dya si torta edhe çokolladëa duhet te jen të nxehta.

Perparsia e kësaj ëmbelsire është se gatuhet dhe pjeket për gjysem ore.

Ju beft mirë nëse e përgatiteni.

Ëmbelsira është e gatuar nga ne.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  griz  arra  molla  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Pulë e pjekur në prushe
Embelsir turke per qaj
Embelsire me mak dhe gjize