Torte me gjizë, kungull misiri dhe arra
Torte me gjizë, kungull misiri dhe arra

Torte me gjizë, kungull misiri dhe arra

Kuzhint.com

PERBERESIT PER BRUMIN:

*100 gr Miellë,

*50 gr Arra te bluara,

*1 Luge gjelle kakao,

*75 gr Buter (gjalp),

*1 E verdhe e vezes,

*1 Prise kripë,

*2 Luge gjelle krip

PER MBUSHJEN:

* 400 gr Kungull misiri,

*100 gr Sheqer,

*1/ 2 Luge caji kanellë,

*100 gr Gjapl te bute,

*500 gr Gjize per torte,

*2 Luge gjelle niseshte,

PER DEKORIN E EMBELSIRES:

*2 Luge gjelle marmelad pjeshke,

*200 gr Marcipan,

*Sheqer pluhur per ngjeshjen e marcipanit,

*50 gr Arra.

PERGADITJA:

Per brumin marrim miellin me arrat dhe kakaon e qesim ne tavoline per gatim.

Bejme nje grop ne mese te brumit dhe aty e vendosim gjalpin e prere ne copa.

Te verdhen e vezes e perzime me kripen e sheqerin dhe e qesim edhe kete te miellin dhe duke e ngjeshur me duar bejme nje brume.

Brumin e mbeshtjellim me folie te tejdukshme dhe e lem per 30 minuta ne nje vend te ftohet.

Kungullit te misirit ia largojme levozhgen e presim ne katrore dhe sbashku me ujin e zim per 20 minuta duke ia mbyllur kapakun tenxheres.

Pasi te jete zbutur e lem te kullohet dhe e bejme pure.

Puren e lem qe te ftohet per nje kohe.

Vezet e tjera me sheqerin dhe kanellin i tundim me mikser deri sa te behet krem masa.

Gjalpin, puret nga kungulli i misirit, gjiza (Quark) dhe niseshten e perzim me kremin nga vezet.

Furren e ngrohim ne temperature 180 grad C.

Marrim nje tepsi 26 cm dhe e mbulojme me leter per pjekje.

Brumin e tehollojme me teholluse dhe peten e vendosim ne tepsi duke ia mbuluar edhe rrethin tepsis.

Kremin e pergaditur nga kungulli e derdhim aty ne peten e rrafeshojme dhe e lem ne furre te pjeket per 1 ore.

Pasi te jete pjekur embelsira e largojme nga furra e lem te ftohet pastaj e largojme nga tepsia.

Per dekorin nxehim marmeladen dhe e lyejm embelsiren.

Marcipanin me sheqer pluhurin i ngjeshim me duar dhe pastaj me teholluse bejme nje pete te holle dhe me kete e mbulojme embelsiren dhe ne fund i qesim edhe arra te coptuar neper tere siperfaqen e embelsires.

Para servimit te pritet ne copa dhe sipas deshires te servohet me ajke te rrahur ose flete mente ose me salce karameli. eatsmarter. de


Fjalet kyqe : embelsira  torte  gjiz  kungull  misiri  arra  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle të ëmbëla
Luleshtrydhe me banane
Mantia me mishë