Torte me fruta  mali nga  tegatuajm.com
Torte me fruta mali nga tegatuajm.com

Torte me fruta mali nga tegatuajm.com

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

Perberesit per shtresen e poshtme:, 215 gr Keksa te bluar, 100 gr Gjalp, Perberesit per kremin:, 500 gr Mascarpone, 300 ml Ajke, 170 gr Sheqer, 2 Pako vanille Bourbon, Nje pako xhelatin pluhur, 60 ml uje (6 luge gjelle te mbushura me uje), Fruta mali dhe sheqer pluhur per dekor.

Pregaditja e recetës :

Torte me fruta mali nga tegatuajm. com

-------------------------------------------------------------------

Perberesit per shtresen e poshtme:

--------------------------------------------------------- 215 gr Keksa te bluar, 100 gr Gjalp, ----------------------------------------------Perberesit per kremin:,

----------------------------------------500 gr Mascarpone, 300 ml Ajke, 170 gr Sheqer, 2 Pako vanille Bourbon, Nje pako xhelatin pluhur, 60 ml uje (6 luge gjelle te mbushura me uje), Fruta mali dhe sheqer pluhur per dekor. ,

-------------------------------------------------------------

Pergaditja;

--------------------------------------------------------------

Bashkojme masen mire pastaj e shtrim ne nje tepsi te rrumbullakt te mbuluar me leter dhe e vendosim ne frigorifer per 20 minuta te qendroj.

Per kremin marrim 500 gr Mascarpone e hedhim ne nje ene te thelle dhe ia shtojme 170 gr sheqer 1 ose 2 pako vanille bourben.

Rrahim masen me mikser 3 deri 4 minuta pastaj ia shtojme 300ml ajke.

Rrahim masen edhe 2-3 minuta pastaj e ndalim mikserin. Ne nje ene te vogel hedhim nje pako xhelatin pluhur duke ia shtuar 6 luge gjelle uje dhe e lem 10 minuta te pushoj.

Pastaj e ngrohi mbi zjarr deri te shkrihet xhelatina dhe me ndihem e telit te kuzhines e perziejm me 6 luge gjelle nga masa me mascarpone.

Dhe krejt ne fund kete masen e pergaditur e hedhim ngadal tek masa me mascarpone duke e perzier vazhdimisht me mikser.

E derdhim masen mbi shtresen e pergaditur me keksa e rrafshojme dhe e lem ne frigorifer 4 ore te qendroj. Dekorin e beni me fruta mali duke i hedhir siper sheqer pluhur.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  fruta  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Trileçe me  kokos
Qokollate e ngroht e bere ne shtepi
 Pasta me salmon, karkaleca deti dhe spinaq