Torte me ajk dhe mandarina
Torte me ajk dhe mandarina

Torte me ajk dhe mandarina

Kuzhint.com

* 4 lugë ujë të nxehtë

* 150 gram sheqer pluhur

* 1 Sheqer vanilje

* 90 gr miell

* 90 gr të niseshtesë së patates

* 2, 5 luge pluhur pjekje

* 235 g mandarina te konservuar dhe te prera ne copa te vogla

* 1 pako xhelatinë

* 500 gram djathë pa yndyr

* 150 gram sheqer pluhur

* 1Sheqer vanilje

* Levorja integruare limon

* 2 lugë lëng limoni

* 375 ml krem ajke

Ne nje ene qesim vezët dhe ujin te nxehtë, duke i perzier së bashku.

Pastan ne të shtojm sheqerin dhe vanilje ( pak sheqer pluhur e ndajm per dekorim).

Perziejm niseshtem dhe millin me pluhurin per pjekje dhe i qesim tekk vezët në shkumë,.

Masen e pregaditur e vendosim ne nje tepsi me letër per pjekje,

derdhim qetë dhe e pjekim ne furre te nxeht ne180 C. per 20-25 minut.

Pasi te pjekjet torta tërhiqet nga letërper pjekje dhe vënë mënjanëqe te ftohet dhe

pastaj përgjysmojë horizontalisht.

Ne fillim ne nje pjat vendosim 6 lugë lëng mandarin i perziejm bashkë me

xhelatinë në tenxhere dhe e lënë mënjanë 10 minuta .

Pastaj përziejm ne nje ene tjeter sheqer pluhurin dhe vanilje, levoren e limonit dhe xhelatinëe tretur .

Rrahim ajken me mixer dhe ne te e qesim edhe djathin i perziejm se bashku

duke ia shtuar mases perzirjen me zhelatinen e len menjan.

Ne nje tepsi vendosim mjeren pet ku siper ia hedhim gjysmen e kremit, pastaj vendosim

mandarinat e prera ne copa te vogla, prap e vendosim kremin e mbetur dhe

ne fund ia vendosim edhe peten e dyte hu dhe e perfundojm dhe

e dekoruar me sheqer pluhur qe e kemi ndame heret.

E lem të paktën 2 orë për të ftohur .

Ju beft mire!

Nga;/mytaste. cz/


Fjalet kyqe : embelsira  torte  mandarina  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Keke me arra dhe çokollade
Speca dhe domate të mbushura
Pumpkin Flan Cake