Torte kremoze me  rende
Torte kremoze me rende

Torte kremoze me rende

Kuzhint.com

Pergatitja: 2 peta te gatesheme me ngjyre (kekun mund dhe ta pergatisni edhe vete) Per kremin: 500 gram ajk Per sperkatje te petave: 2 gota nga (200 gr) sok vishnje shtresa ne mes kremit ; 300 gr reqel vishnje per shtresen e fundit ; qokollad te shkrir me 5 lug ajke dhe 20 gr gjalp per dekorim qokolld ne rende Pergaditja; Se pari pergatisni kremin duke perzier sjken me mikser dhe e lem menjan qe i te ftohet. Vendoseni ne fillim njeren pet te kekut ne nje pjate te madhe dhe e sperkateni ate mire me sok vishnje. Me pas e vendosni siper saj gjysmen e kremit te ftohte dhe me pas shtojm nje shtres me reqel vishnje. Pas kesaj vendosim gjysmen e mbetur tekremit e rrafshojm mire dhe prap vendosim peten e dyte te kekut dhe sperkateni dhe ate prap sok vishnje dhe sper vendosim edhe kremin e pregaditur me qokollad. Me pas zbukurojeni ate me qokollad ne rende.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  kremoze  rende  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Semifreddo al Caffe
Kroketëza me patate,kaçkavall dhe proshutë
Toptha me Kakao dhe Hurme