Torte e shijshme me dardha
Torte e shijshme me dardha

Torte e shijshme me dardha

Kuzhint.com

Perberesit per brumin e pare:

150 gr Mielle,

100 gr Gjalpe,

50 gr Sheqer,

1 Prise kripe,

Perberesit per brumin e dyte:

125 g Gjalpe,

125 gr Sheqere,

1 Prise kripe,

3 Veze, 170 gr Mielle,

30 gr Kakao.

10 gr Pecive,

100 ml Qumesht.

Perberesit per kremin:

125 gr Gjalpe,

25 gr Pluhur pudinge me shije vanille ose ajke,

250 ml Leng dardhe,

Nje luge gjelle sheqer pluhur,

Perberes shtese:

500 gr Dardha,

Pergaditja:

Dardhat i pastrojme dhe i presim ne katrore 2 cm.

Per brumin e pare: Bashkojme te gjithe perberesit dhe e ngjeshim me duar,

Pastaj e mbulojme me folie plastike dhe 30 minuta e vendosim ne frigorifer pastaj mbas 30 minutave marrim brumin dhe me teholluse e bejme nje pete 22x32 cm e vendosim ne tepsi.

Te pjeket peta ne furre ne temperatur 190 Grad per 10 minuta pastaj e largojme nga furra.

Per brumin e dyte: Rrahim me mikser gjalpin dhe sheqerin.

Ia hedhim te verdhat e vezeve nje nga nje duke e rrahur me mikser vazhdimisht masen.

Perzim miellin me kakao dhe peciven pastaj ia shtojme qumeshtin, e bashkojme perzierjen me

miellin me masen me te verdhat e vezeve dhe ne fund ia hedhim te bardhat e vezeve te rrahura.

Derdhim brumin mbi peten e pare qe kemi pjekur dhe siper ia hedhim dardhat e prera.

Te pjeket ne furre ne temperatur 170 Grad per 35 minuta.

Keshille: Shpojeni torten me thike per ta vertetuar nese eshte pjekur mire.

Per kremin marrim 250 ml leng dardhe, 25 gr pluhur pudinge e hedhim ne tenxhere dhe

e vendosim mbi zjarre qe te vloje deri sa te trashet masa.

Pastaj e largojme nga zjarri dhe e lem te ftohet.

Pastaj rrahim 125 gr gjalp me nje luge gjelle sheqer pluhur dhe e bashkojme me pudingun

duke e rrahur kremin me mikser deri sa te bashkohen perberesit.

Me kremin e pergaditur e lyejme siper torten e ftohur.

Torten mund ta dekoroni me copa cokolate ose salce cokolate.


Fjalet kyqe : embelsira  torte  shpejt  dardha  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte  kremoze me shtresa
ROLLAD ME KOKOS - nga Egzontina Ismaili
Embelsire me gjeme kumbulle