Tortë  me kosë
Tortë me kosë

Tortë me kosë

Kuzhint.com

Tortë me kos ❤

PËRBËRËSIT:

  • 1 filxhan kose natyral
  • 1 filxhan vaj soje
  • 2 filxhan sheqer
  • 2 filxhan miell
  • 4 vezë
  • 1maje Kripë
  • 1 lugë pluhur per pjekje
  • qokolad ose karamel per dekor

Mënyra për ta përgatitur:

Ne ne nje ene te thelle i qesim të gjithë përbërësit dhe i perziejm me një mikser ose blender derisa ata të formohet një përzierje homogjene dhe e mirë,

Marrim nje tepsi me form e lyejm ne te gjitha anet me yndyre pastaj e qesim masen e pergaditur dhe me pas e vendosim ne furre te parangrohur ne 180 grad per ta pjekur deri sa te merr nje ngjyre te artë gjithemon duke e kontrolluar me nje rremojs thembeshe se a eshte pjekur ne te gjitha anet.

Pasi te jet pjekur keku e rrotullojm dhe e lyejm siper me qokollad ose me karamel sipas shijes qe keni.

Burimi---/Receita de hoje/


Fjalet kyqe : embelsira  torte  kose  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Biskota (gurabija) për festa
Salce e Bardhe
Torte me salce çokolate dhe qershia te karamelizuara