Toptha me bollgur dhe arra (video )
Toptha me bollgur dhe arra (video )

Toptha me bollgur dhe arra (video )

Kuzhint.com

Perbersit;

7 lugë bollgur,

7 lugë sheqer,

3 gota qumësht,

Një paketë pluhur shllagu,

1 sheqer vanilje.

Për të dekoruar;

1paqet kokos,

100 gr me qokollad ne rende ose kakao,

qokollad te zeze.

Përgatitja ;

Së pari bollgurin dhe sheqerin i perziejm dhe i qesim ne nje tengjere ku e kemi qit me vlu me par qumështin dhe i ziejm duke i persier deris te trashet dhe te behet si puding pastaj ia qesim edhe sheqer vaniljen.

Masen e leme deri sa te ftohet pastaj ia qesim edhe pluhurin e shllagut dhe i perziejm se bashku me dore derisa te bashkohet masa mire dhe nga masa e fituar formojm me duar toptha si ne foto duke ia vendos qdo njeres nga nje arre ne mes dhe i rrotullojm gjysmen ne kokos dhe tjerat i rrotullojm ne kokos te perzier me qokollad ne rende ose kakao duke i dekoru me copza te vogla nga qokolada e zeze.

Ju bëftë mirë.

nefisyemektarifleri.


Fjalet kyqe : embelsira  toptha  bollgur  arra  video  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Torte me krem vishnje
Qofte me lulelaker dhe veze
Bakllav me kokos