Toptha (bombica) nga tegatuajm
Toptha (bombica) nga tegatuajm

Toptha (bombica) nga tegatuajm

Kuzhint.com

Perberesit:

800 gr Biskota (keksa) te bluara,

Gjysem margarin,

2 sheqer vanille,

Qumeshte 10% yndyre ose me 3. 8 % yndyre,

300 gr rrushe i terur te cilin spari e zbutim ne uje te nxeht e kullojme pastaj e presim ne copa me te vogla,

1 Luge gjelle kakao.

Per mbeshtjelljen marrim kokos, arra te coptuar si dhe cokolate per dekorin e embelsirave

Pergaditja:

Hedhim biskotat e bluara ne nje ene te madhe te thelle.

Ia shtojme margarinen, sheqer vanillen dhe fillojme ngjeshim masen duke i shtuar ngapak qumeshte.

Qumshte i hedhim deri te formohet nje brume qe nuk ngjitet ne duar jo shum i lengshem.

Ia shtojme edhe rrushin perziejme edhe njehere masen.

Masen e ndajme ne tre pjese.

Nga njeri brume formojme toptha te cilat i mbeshtjellim me kokos, me brumin e dyte gjithashtu bejme toptha dhe i mbeshtjellim me arra.

Brumit te mbetur ia shtojme nje luge kakao e ngjeshim deri te marre brumi ngjyre te kafte pastaj formojme toptha dhe i mbeshtjellim me cokolate te cilen e kam cekur me larte se cfare duhet te jete.

Toptha te pergaditura nga TeGatuajm.


Fjalet kyqe : embelsira  toptha  bombica  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Patate me salsiqe
Çfar janë fibrat dietike dhe përse janë të rëndësishme
Buka e zezë nga mielli integral më e mirë për fëmijët