Toptha (bombica) me grize - te mbushura me çokollade  nga tegatuajm
Toptha (bombica) me grize - te mbushura me çokollade nga tegatuajm

Toptha (bombica) me grize - te mbushura me çokollade nga tegatuajm

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

3 gota qumësht1, 5 gota griz(bollgur), 1 filxhan + 2 lugë sheqer, 1 pako vanilje, 3 luge kokos, 20 gr margarin

Pregaditja e recetës :

Për dekorë: 1 filxhan kokositSalcë çokollatë

Për mbushje: Copa te çokollatës

Ne nje tengere qesim qumësht, bollgur dhe sheqer pastaj e vendosim mbi zjarre dhe me tele kuzhine e perziejm me nxitje të vazhdueshme deri sa te formohet nje mase e trashe Ia shtojm edhe kokosin dhe e perziejm mire qe te bashkohet me masen

Pas largimit te tengjeres nga soba ia shtoni edhe vaniljen dhe margarinin dhe e përzihen mire pastaj e lem për të ftohur jo tersisht por mjaftueshme sa mundemi me duru në dorë

Nga masa marrim dhe formojm topetha duke i vënëdos nga një çokollatë ne mes si ne foto dhe pastaj i mbeshtjellim mire i rrotullojm ne pjaten me kokos dhe i renditim ne nje pjatanc

Prisni deri 15 minuta qe te ftohen pak dhe do të mjaftojë qe ti dekoroni me qokollad te shkrir si ne foto dhe atëherë ne mund të shërbeni tek familjaret, miqte e juaj.

Ju beft mire nese i gatuani.


Fjalet kyqe : embelsira  toptha  bombica  grize  mbushura  qokollade  tegatuajm  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Patate dhe kofsha te ferguara ne tigan
Sup te shoqruar me buk te thekur
Makarona (pasta) me gjoksë pule dhe perime nga tegatuajm.com