Tollumba
Tollumba

Tollumba

Kuzhint.com

Përbërësit:

 • 1/2 l qumësht
 • 1/2 l ujë
 • 4 veze
 • 6 lugë vaj
 • pak krip
 • 1 pluhur për pjekurina
 • 400-500 gr miell
 • Për sherbetin:
 • 700 gr sheqer
 • 1/2l ujë
 • lëngu i 1 limoni

Përgatitja:

Vlojmë ujin me qumësht dhe në të shtojmë miellin e pëzier me pluhur për pjekurina.

Përziejmë mirë pandërprerë deri të ndahet masa nga tenxherja.

Kur te ftohet masa i qesim 4 vezet e rrahura.

Me këtë masë mbushim shiringën për tullumba dhe i fërgojmë në vaj të nxehtë.

I renditim në një enë dhe kur të ftohen ia qesim sherbetin e nxehtë(jo valë).

Sherbeti zihet 10 minuta.


Fjalet kyqe : tradicionale  tollumba  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ushqimet që parandalojnë kthimin e thartirës së lukthit
Dieta me 3 molla ne dite
Torte me gjem kajsie