Tatli me lara
Tatli me lara

Tatli me lara

Kuzhint.com

Përbërsit e recetës :

2 kokrra ve, 1 gotë çaji vaj, 1 gotë çaji kos, gjysmë bakine, një sheqer vanile

Pregaditja e recetës :

Kjo tatli vërtet është e shishme dhe e lehtë me u pregadit : 2 kokrra ve, 1 gotë çaji vaj, 1 gotë çaji kos, gjysmë bakine, një sheqer vanile, i shton mielle, por para se të formohët brumi mirë për tatli e ndan brumin.

Njërin brum e bon me kakao dule i dhenë ngjyrën kafe.

dhe e trashë brumin tamam, brumin tjetër vazhdon i shton mielle po ashtu deri sa t'jenë brumërat e njejtë.

Ndajm toptha t'vegjël nga dy brumërat, i zgjat dhe i ben formë role, (kujdes jo t'trasha), ashtu si gishti i vogël i dorës po i zgjat edhe një herë aq, i bashkon edhe ju jep formën si në foto.

E pjek temp. 200 grad deri sa të skuqët.

Ndërkohë sherbetin e pregaditur:500 gr sheqer, 600 ml ujë, e vlon deri sa të pjekët tatlia, që të dyja të nxehta duhët t'jenë.

Ju bëftë mirë.


Fjalet kyqe : tatli  lara  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Ilaçi popullor kundër reumës
Pogaqe   me form te bukur
Pogaçe  me form te lules  nga Alba.