Tatli me badema nga Loli Dina
Tatli me badema nga Loli Dina

Tatli me badema nga Loli Dina

Kuzhint.com

Perbersit;

4 filxhan çaji bollgur(griz)2 gota çaj miell 2 filxhan Sheqer2 filxhan çaji kos 1 ose 1, 5 filxhan Qumësht1 pako vanilje1 pako e pluhur pjekje 100 gram. kikirikë pakripur ose badema

9 filxhana qaji sheqer 7 filxhan ujëLëng limoni 1. 5 lugë çaji

PËRGATITJA

Pergadisim sherbetin me ujë dhe sheqer dhe e vendosim qe te ziej pasi te merr val e lem qe te vloj edhe për 15-20 minuta. tjera.

Shtoni lëng limoni, dhe lëreni të ftohtë larg nga soba.

Ne nje en tjeter hedhim përbërësit e thatë dhe i perziej pastaj ia shtojm pastaj edhe kosin dhe e perziejm pastaj shtojm qumështin dhe vazdhojm ngadalë. duke e perzier gjithmon me luge

Keshille; /BRUMI i KESAJ TATLIE NUK BEHET I TRASH POR DUHET TE JET VETEM PAK ME I TRASHE SE IPANDISPANJES PER TORTA/

Masen e fituar e qesim ne nje tepsi te lyer me gjalp e rrafshojm mire ne te gjitha anet dhe siper ia vendosim kikirikë te pa kripur ose siq i kam hedhe une badema.

Piqet në 175 C për 1 ore.

E rëndësishme është tërësisht te jet pjekur.

Pas te jet pjekur e hekim nga furra dhe siper ia hedhim sherbetin e ftoht ngadal.

E vendosim qe te ftohet per disa ore pastaj e sherbeni.

Nese e gatuani ateher ju beft mire!

Si keshille ; Une kete embelsir e kam gatuar me 1/3 e perberseve sepse desha ta provao dhe me doli vertet e mire dhe e shume e shijshme


Fjalet kyqe : embelsira  tatli  badema  loli  dina  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Sa gram ka nje luge gjelle
Turshi te perziera
Ëmbëlsirë e lehtë