Syri i vjerres
Syri i vjerres

Syri i vjerres

Kuzhint.com

Perbersit; -250gr margarine -100gr arra -300gr sheqer -16 luge uje -200gr fiq te plota -50gr qokollate -300 gr keksa -100 gr zhele -100 gr kokos Pergaditja; Ne nje ene te thelle i shtypim keksat (bene edhe keksa te gateshme te pluhur), ndersa sheqerin, ujin qokollate dhe margarinin i shkrijme pastaj ua qesim keksave te shtypura, dhe nga kjo mase e bejme nje brum te ngjeshut pastaj ia qesim edhe qokollaten. Marrim fiqin dhe ne te i shtojm uje te valuar dhei leme te qendrojn pak ia heqim bishtat dhe i kullojm mire pastaj marrim nga masae pregaditur me pare dhe me dore fornojm toptha te vegjel ne form arre pastaj qelim fikun ne mes ku ne te fusim nga nje gjysem arre, zhele ose qka te deshironi dhe me pas imbeshtjellim me brumin prej keksave qe i kemi bere ne form top. i rrotullojme ne kokos dhe i presim pergjysme kur ti servojm dhe e shohim se si na ka dal syri i vjerres. Ju beft mire! Burimi >>Kshilla dhe ide


Fjalet kyqe : embelsira  syri  vjerres  


Lereni mendimin tuaj per kete recet…Recetat e rekomanduara :

Kifle me puding
Torte e kohes  së vjetër
Pula te mbushura me perime dhe oriz